Wyszukiwarka Google

Witamy na naszym blogu!
26
Wrzesień 2014

Google zmienia podstawową zasadę Google+ – pozwala używać pseudonimów

Blisko trzy lata zajęło Google wycofanie się z założenia, że posiadając profil w serwisie społecznościowym Google+ musimy korzystać z prawdziwych imion i nazwisk. Od teraz możliwe jest użycie pseudonimów, będących synonimem – nawet pozornej – prywatności w Internecie.

Wielu z nas zapewne pamięta słowa Erica Schmidta, który powiedział: jeżeli nie możesz używać swojego prawdziwego nazwiska, to nie używaj Google+ w ogóle. Decyzja Google pozwalająca na korzystanie z pseudonimów burzy fundamentalną zasadę panującą w serwisie społecznościowym giganta z Mountain View. Czy to początek większych zmian?

Komentarze na YouTube podpisane danymi z Google+

Google+ powiązane jest z innymi usługami firmy – YouTube czy Gmail. Zamieszczając komentarze w pierwszym z nich używaliśmy imienia i nazwiska przypisanego do popularnego „plusika”. Zapewne pomysł ten wiązał się z próbą ograniczenia niepotrzebnych, czasem obraźliwych komentarzy znanych z innych serwisów, gdzie możliwe jest używanie pseudonimu. Podpisywanie się własnym imieniem i nazwiskiem miało uniemożliwić trollowanie i zniechęcenie do Google+ „szkodników”. Odsunęło również wszystkich, którym zależało na prywatności, której namiastką było używanie pseudonimu. Tam gdzie wolność słowa nie jest istotna, krytyczne, choć rzetelne, komentarze mogłyby nieść za sobą przykre konsekwencje. Pseudonim, przynajmniej w pewnym stopniu, mógłby odsunąć ewentualne sankcje z tego tytułu.

Pseudonimy w Google+ i brak weryfikacji danych

Ostatnie zmiany w Google+ umożliwiają pozostanie anonimowymi. Zakładając konto w usłudze, wciąż zobaczymy pola przeznaczone do wpisania imienia i nazwiska, jednak nie będą one weryfikowane jak było dotychczas. Pozwoli nam to na funkcjonowanie w serwisie pod zadanym pseudonimem i komentowanie materiałów, np. w kanale YouTube, pod wybraną nazwą. Jedyne ograniczenia nałożone przez Google przy wyborze pseudonimu dotyczą wulgaryzmów oraz podszywania się pod inne osoby.

Anonimowość = wzrost hejsterstwa?

Czy zmiany przyciągną kolejnych użytkowników do serwisu Google+? Bez wątpienia anonimowość jest jedną z najczęściej wymienianych zalet Internetu, jednak ciągnąć to może za sobą również wzrost hejterstwa np. w serwisie YouTube. Szczególnie, że każdy prywatny użytkownik będzie mógł zmienić swoją nazwę do 3 razy w miesiącu

Udostępnij
No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>